artykuł nr 11

Badania ankietowe

Wójt Gminy Wręczyca Wielka informuje, że w dniach od  12 lipca do 30 września 2021 roku na terenie Gminy Wręczyca Wielka są przeprowadzane badania ankietowe związane z opracowaniem dwóch dokumentów pn: „Diagnoza społeczna - współczesne zagrożenia w środowisku lokalnym” oraz „Gminna Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2022 – 2028”

Badania  ankietowe, realizowane przez Centrum Rozwoju Edukacji i Kompetencji INVESIS Polska z siedzibą ul. 3 Maja 111a, 32-400 Myślenice, metodą tradycyjną i internetową zostaną przeprowadzone wśród: osób dorosłych, uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Wręczyca Wielka, nauczycieli oraz sprzedawców napojów alkoholowych.

Pozyskane w badaniach dane statystyczne zostaną wykorzystane do analiz i opracowań zbiorczych dotyczących sytuacji społecznej oraz będą stanowiły podstawę do opracowania skutecznych strategii i programów, mających na celu  przeciwdziałanie zagrożeniom społecznym w Naszej Gminie.

Część badań będzie realizowana metodą internetową, dlatego też prosimy o wypełnienie kwestionariusza ankiety internetowej, która znajduje się w poniższym linku:

https://wreczycamieszkancy.webankieta.pl/

artykuł nr 12

Przemoc w rodzinie

Wójt Gminy Wręczyca Wielka 

udostępnia materiały

Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

nt. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

 

Czas pandemii COVID-19 to okres zwiększonej liczby zgłaszanych przypadków
przemocy w rodzinie i ograniczonego dostępu  osób krzywdzonych
przez najbliższych do bezpośredniej pomocy.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób doznających przemocy w rodzinie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowała dwa filmy:

30-sekundowy spot odnoszący się do faktu, że przemoc może zdarzyć się wszędzie – bez względu na status społeczny rodziny i jej członków

oraz

 3 minutowy film informujący o ofercie działającego na zlecenie PARPA

Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie,

w ramach którego działa m.in.

całodobowy i bezpłatny telefon  800-12-00-02.

Udostępniamy  dla  Państwa  filmy i zachęcamy do obejrzenia.

 

artykuł nr 13

Punkt Konsultacyjny

Załączniki:
Punkt Konsultacyjny - Informacja 109 KB
artykuł nr 14

Kampania " Postaw na rodzinę" 2020

obrazek
artykuł nr 15

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia matki, jak też zdrowia i rozwoju dziecka, jest jedną z wiodących przyczyn wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych u dzieci. Z wielu badań naukowych, jak i praktyk klinicznych wynika, że szkodliwe jest picie alkoholu w ciąży w każdych ilościach. Negatywny wpływ na dziecko ma już jednorazowa, nawet niewielka ilość wypitego alkoholu w ciąży.

9 września to Światowy Dzień Świadomości FASD.

FASD - Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych jest najbardziej rozpowszechnionym, niegenetycznym schorzeniem neurorozwojowym, dotyczącym ok. 1% wszystkich żywych urodzeń. W Polsce FASD występuje nie rzadziej niż u 20 na 1000 dzieci w wieku 7-9 lat, w tym pełnoobjawowy Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) dotyczy 4 na 1000 dzieci.

Publikacje na temat problematyki FAS/FASD dostępne są na stronie internetowej PARPA – pod adresem http://www.parpa.pl/index.php/e-publikacje/category/1-fasd-spektrum-plodowych-zaburzen-alkoholowych

Konferencja prasowa: Światowy Dzień Świadomości FASD.
Polskie rekomendacje diagnostyczne FASD

W dniu 9 września br. o godz. 10.00 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa poświęcona problematyce FASD, zorganizowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która miała na celu zwiększanie świadomości ryzyka związanego z piciem alkoholu przez kobiety w ciąży oraz prezentację polskich rekomendacji diagnostycznych FASD.

Więcej informacji pod adresem http://www.parpa.pl/index.php/aktualnosci/1337-konferencja-prasowa-swiatowy-dzien-swiadomosci-fasd-polskie-rekomendacje-diagnostyczne-fasd